اسرار حج

اسرار حج از زبان امام سجاد(ع)

برخی از روایات که ناظر به اسرار حج است، گرچه از حیث سند قابل تأمل و دقت و جای تحقیق بیشتری دارد، لیکن متن آنها بسیار قوی است. کسانی که احادیث را با متون آنها می شناسند، این گونه از احادیث را هم معتبر می دانند.

علی بن الحسین(ع) بعد از سفر حج، شبلی را دیدند و فرمودند:« چه می کنی؟»

عرض کرد:« از حج برمی گردم»

فرمود:« آیا آنگاه  به میقات رفتی و لباس دوخته را از تن درآوردی و لباس احرام را دربر نمودی و سپس غسل احرام را انجام دادی؟»

عرض کرد:«آری»

فرمود:« این که لباس دوخته را از بر گرفتی، آیا هنگام کندن لباس دوخته، قصد کردی که از لباس معصیت بیرون بیایی؟»

عرض کرد:« نه »

فرمود:« وقتی لباس احرام را در بر کردی در این قصد بودی که جامه طاعت در بر می کنی؟»

عرض کرد: « نه»

فرمود:« وقتی غسل احرام انجام دادی، آیا قصد کردی که خود را از گناهان شستشو می کنی؟»

عرض کرد:« نه، من فقط لباس مخیط و دوخته را بیرون آوردم و لباس احرام را در بر کردم و وقوف نمودم. نیت کردم همان چیزهایی را که دیگران انجام می دهند.»

فرمود:« پس تو احرام نبسته ای! احرام یه دستور ظاهری داارد که همه آن را انجام می دهند و یک دستور باطنی و سری دارد که تنها اهل سیر و سلوک و کسانی که به اسرار حج آگاهند، به آن توجه دارند.»

مستدرک الوسائل/ ج10/ص166

/ 4 نظر / 6 بازدید
reyhaneh

چقدر جای شما خالیست خداوندگار من .. چقدر جای شما خالیست وسط این روزهای بی خدایی.. چقدر جای شما خالیست خداوندگار بزرگ من .. چقدر دست نایافتنی شده اید برای دلهای کوچک و بی قرار ..

محمد صادق افراسیابی( یحیی حسینی)

سلام. گفت: حج یعنی؟ گفتم: حاجی شدن! گفت: حج یعنی؟ گفتمش: ترک وطن! گفت: حج یعنی؟ گفتم: هجرت از خود تا خدا! گفت: حج یعنی؟ گفتم: خود بگو! گفت: حج یعنی آفتاب را بوییدن؛ سوختن! ببخشید. بهتر از این هم میشد کامنت گذاشت اما ... این فقط یه بدیهه سرایی ساده بود؛ همین!!! التماس دعا.

خاكسار ميكده

يا حسين .ع. سلام دلارام عزیز. اول شهادت مولای مظلومون حضرت امام جواد .ع. رو که فقط ۲۵ بهار از عمر مبارکش گذشته بود، تسليت می‌گم، بعدشم می‌گم اونايی که ادعای تصوف و قطب‌يودن رو داشتن وقتی در معرض انوار تابناک اهل‌بيت پاک .ع. قرار می‌گرفتن، حقارت و تهی‌بودنش بحمدالله آشکار ميشد و ميشه! التماس دعا و يا علی .ع.

خاكسار ميكده

يا حسين .ع. سلام دلارام بزرگوار. یه تبریک جانانه واسه یه مناسبت جانانه‌تر! فرارسیدن سالروز مبارکترين پيوند آسمانی تنها زوج عصمت اميرمؤمنان مولا علي .ع. و دردانه‌ي صدف هستي، حضرت صديقه‌ي طاهره .س. بر همه شيعيان و دلدادگان اهل‌بيت پاك .ع. خصوصا شما عزیز مبارك باد. التماس دعا و يا علی .ع.