همديگر را باور كنيم

هر ساله روز 27 آذر به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه مقاله هايي در مطبوعات چاپ مي شود و بيانيه هايي صادر مي شود كه همه آنها جنبه سمبليك به خود گرفته و متأسفانه در عمل كاري در جهت وحدت اين دو قشر تأثير گذار ، پيش برده نشده و يا لااقل ما به عنوان دانشجو از آنها بي خبيريم.!

ما دانشجويان انتظار داريم در رابطه با اين مقوله حوزويان گام اول را بردارند و حوزويان هم به دلايل مختلف از انجام اين كار سرباز مي زنند شايد هم ترس از اين را دارند كه مقبوليت كافي را در ميان قشر دانشجو نداشته باشند.

چرا دغدغه حضرت امام خميني(ره) كه شهيد مفتح(ره) گام هاي اساسي در رفع اين دغدغه برداشتند حال ديگر براي ما حكم نمادين پيدا كرده؟

دانشجويان به طلاب به عنوان افرادي بسته و مرتجع مي نگرند كه جز ضرب ضربا چيز ديگري نمي دانند و مشكل آنها فقط بر سر اين است كه شيئ متنجس با دو بار شستن پاك مي شود يا سه بار و طلاب دانشجويان را افرادي بي دين و سطحي نگر مي دانند كه فقط به فكر قيافه ظاهري خود هستند و دانشگاه براي آنها تفريح گاهي بيش نيست.

چرا بايد جو بي اعتمادي بين اين دوقشر واقعا فرهيخته و آگاه ايجاد شود و ايجاد خندقي كند.

حضرت امام خميني(ره) در نطقي در نجف اشرف فرموده اند:« آنهايي كه دارن الان براي اسلام كاري مي كنند و چيز مي نويسند حتما يه خطايي هم كرده اند، خطايش را رفع كنيد طرد نكنيد هي منبر نرويد و بد بگوييد. آنها هم توي حبس رفته اند،آنها هم زجر ديده اند،آنها هم تبعيد شده اند، آنها هم بيرون مملكتشان هستند،آنها هم جرأت نمي كنند وارد مملكت شوند. آنها شما را جدا كنند كه اين نمي دانم مرتجع است و قديمي! شما هم آن طرف بگوييد كه اين نمي دانم دانشگاهي است و بي دين است و اين نمي دانم چطور و فلان. نخير غلط است اينها، هر دو با هم دست برادري بدهيد و دست برابري. مسائلتان را طرح كنيد.»

هيچ نهادي نمي تواند بين حوزه و دانشگاه واسطه شود تا سوء تفاهمات از بين برود مگر خود دانشجويان و طلاب.

دانشگاهيان بايد بدانند كساني كه وارد حوزه مي شوند در همين اجتماع زندگي مي كنند و پا روي همين زميني مي گذارند كه ما در آن رفت و آمد مي كنيم.! آنها اگر فقط ضرب ضربا هم بخوانند عمقي بر روي دروس خود كار مي كنند و اين را بهتر از من و شما مي دانند كه دروسي كه تعليم مي بينند دون عمل هيچ تأثيري بر روح و جان انسان ها نمي گذارد و اين را حداقل روزي يك بار از اساتيد خود مي شنوند كه اگر بر قلمرو دل خود نتوانيد حكومت برانيد چطور مي توانيد وارد قلوب مردم شويد؟ و در جهت به كار بردن توصيه استاد تلاش مي كنند. و متوجه اين باشيم در هر قشري و صنفي انسان هاي خوب و بد وجود دارد و بدانيم كه اگر روي پارچه سقيدي لكه اي هرچند محو بيفتد بيشتر جلوه گري مي كند و نمايان مي شود به همين خاطر قشر روحانيت كه داعيه دار علمداري اصول و عقايد اسلامي را دارند بيشتر زير ذره بين مي باشند.

همچنين طلاب بايد متوجه اين مسأله باشند كه فقط شما نيستيد كه دغدغه دين و اسلام را داريد بلكه همين دانشجوي به ظاهر لاقيد در ذهن خود مبارزه با نفس و انجام عبادات خدا را خطور مي دهند و در جهت عمل كردن آن گام بر مي دارند. و اين سؤال را از خود بپرسيد كه يك دانشجوي 20 الي 26 ساله مگر چقدر بايد آلوده شده باشد تا نستحق هدايت نباشد. شايد پيام رساني شما ايراد و اشكال داشته باشد. اگر پيامبر اكرم(ص) در اين عصر زندگي مي كردند از همان روش هاي گذشته جهت بيدار كردن فرت انسان ها استفاده مي كردند؟

به هر حال اختلاف سليقه نبايد باعث جدايي ما و طلاب شود چون بهتر از هركس مي دانيم كه به هم نياز داريم.

والسلام
/ 17 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
reyhaneh

سلام ..خسته نباشيد ميلاد امام رضا (ع) را تبريک ميگم..ياحق

reyhaneh

۱۳۶۵ ميلم جا موند.........

rezvan

سلام بابا...خسته نباشيد.

ravy

امام صادق عليه السلام فرمود: تا بلا را نعمت نشماريد و رفاه را مصيبت مومن نباشيد.

shamim

سلام گويی مولای غريب مدينه مارا خوانده است دعاکنين با معرفت رويم اللهم عجل لوليک الفرج بفدای مولای غريبمون يامولا علی ادرکنا بظهورالحجة

ak

سلام خسته نباشيد خوب بود یه سر به منهم بزن یه دعوت عروسی دارم برات خدا نگهدارت

حسن

سلام.مثل این که قصد به روز رسانی ندارید؟

خبرگزاری حوزویان

باسمه تبارک و تعالي سلام دلارام .مدیر وبلاگ سیب خوشبو. از وبلاگت ديدن نمودم. محيط خوبي را فراهم کرده اي و در باب وحدت طلبه دانشجو کمی با تو مخالفم. باشد برای بعد. در هر حال اين کار خوب و ستودني ات را ادامه بده و هرگاه روزآمد شد مرا آگاه کن. من وبلاگي براي انتقال اخبار ويژه حوزه هاي علميه سراسر کشور دارم . در صورتي که تمايل داري از اخبار حوزه ها آگاه شوي به آن سر بزن. من آمادگي ام را براي تبادل لينک اعلام مي نمايم. دمتم موفقين مويدين

عارفه علی پور

سلام دلارام .مدیر وبلاگ سیب خوشبو. دیده تحمل نمی‌کند نظرت را پرده برافگن رخ چو ماه و خورت را . منتظر شنيدن سخنان ارزشمندت هستم و ممنونم از پيامت. چرا سايتت را روزامد نمی کنی؟ رقص قلمت ديدنی است و صدايش شنيدني. منتظرم لیک نیست وقت معین همچو قیامت وصال منتظرت را

علي اكبر

زيباست