سال نو مبارک؟؟

سلام؛

و حال كه بهار مي آيد...پيام آور تحول و دگرگوني؛طبيعت را مأمور مي كند كه اين پيام را به انسان ها بدهد...و چه خوش طبيعت وظيفه اش را انجام مي دهد.اما محرم آقايمان تمام نشده...محرمي كه خود يك نوروز است...نوروزي بزرگ...نوروزي كه پيام تحول و دگرگوني را در خود دارد...اين نوروز نه تنها براي شيعيان بلكه براي تمامي مردم جهان است...نوروزي كه 1400 سال قدمت دارد...
آيينه و قرآن را مي آورم...در آيينه مي نگرم.همانم كه پارسال بودم؟قرآن را مي بوسم،دست مي برم و صفحه اي را باز مي كنم.سوره‌ي اسراء مي آيد.«خدا به آن چه در دل هاي شماست از خود شما داناتر است.اگر همانا در دل انديشه‌ي صلاح داريد خدا هر كه را با نيت پاك به درگاه او تضرع و توبه كند البته خواهد بخشيد.»(آيه‌ي 25)

سنجد را نماد سنجيده اقدام كردن مي دانم...سيب را مي بويم...چه خوشبوست...يادم است كه پدربزرگم گفته بود كه سيب را به نشانه‌ي صحت و سلامت در سفره مي گذارند...مادرم سبزي را مي آورد؛نماد خوش اخلاقي و خرمي و شادابي...سپس سمنو كه سمبل قدرت است را سر سفره مي بينم...بوي تند سير نظرم را متوجه خود مي كند؛نشانه‌ي دست نگه داشتن از تجاوز به حقوق ديگران...سركه را از دست مادربزرگ مي گيرم؛او گفت سركه نماد پذيرش ناملايمات و نماد رضا و تسليم است...و هفتمين سين هم سماق است...علامت صبر و بردباري...خوب...هفت سين كامل شد...مي خواهم از هر كدام يك درس بگيرم و سال پرباري را داشته باشم...

اما كاروان كربلا از جلوي چشمانم دور نمي شوند...از خودم مي پرسم:آيا الآن دارند به هم سال نو را «تبريك» مي گويند؟

094.jpg

سال و فال و مال و حال و اصل و نسل و تخت و بخت === بــادت اندر شهرياري برقــرار و بـر دوام

ســال خرم فــال نيكـــو مـــال وافـــر حـال خـوش === اصل ثابت نسل باقي تخت عالي بخت رام

بخش پنجم:

بررسي قيام عاشورا(2)

در بخش گذشته به صورت خيلي كوتاه و گذرا اهداف قيام عاشورا را مورد تحليل قرار داديم.اما اين هفته قصد داريم به بحث كمي كابردي تر نگاه كنيم و قيام عاشورا را كاربردي تر مورد بررسي قرار دهيم و عبرت هاي آن را فرا گيريم.

نهضت عاشورا به دو دسته‌ي مهم تقسيم مي شود.يكي درس هاي عاشورا و ديگري عبرت هاي عاشورا.درس هاي عاشورا بسيار فراوانند و اگر بگوييم كه لحظه لحظه‌ي روز عاشورا و روزهاي بعد از آن براي ما درس است اغراق نكرده ايم.اما مي توان اين درس هاي گسترده را در چهار موضوع اصلي گنجاند:
1-اولين و مهم ترين درس عاشورا آن است كه براي حفظ دين و در راه قرآن بايد از همه چيز گذشت.يعني حتي اگر لازم باشد بايد زن و بچه را هم در اين راه فدا كرد.اين خود يك مقام است و به راحتي به دست نمي آيد.امام حسين(عليه السلام)چون مي دانست كه اگر با يزيد ملعون بيعت كند مسلما و بدون شك چيزي از اسلام نمي ماند براي يك قيام ماندگار كه اسلام را بتواند نگه دارد آن هم به صورت هميشگي با تمام اعضاي خانواده اش و با جان و دل دعوت حق را لبيك گفت.
2-دومين پيام عاشورا پيام عدالت است.حتي در جنگ!پير و جوان،امام و رعيت و همه و همه در يك صف بايد بجنگند.هيچ فرقي نبايد بين فرمانده‌ي سپاه و يك سرباز عادي وجود داشته باشد اين در حالي است كه هر كسي بايد وظيفه‌ي خود را انجام دهد.و اين عملي بود كه امام حسين(عليه السلام)تمام و كمال آن را در قيام عاشورا به منصه‌ي ظهور رساند.
3-سومين پيام،پيام اميدواري است.اين پيام به ما مي گويد كه جبهه‌ي دشمن به راحتي آسيب پذير است.(بهتر است بگوييم جبهه‌ي باطل)در كتاب لهوف نوشته‌ي سيدبن طاووس مطلب زيبايي نوشته است.مطلبي كه كمتر كسي آن را نقل كرده است.آن هم اين بود كه شب عاشورا كه امام حسين بيعت را از يارانش برداشت 32 نفر از سپاه عمر سعد به ياران امام حسين پيوستند.اين افراد حتي قبل از حر به امام پيوستند.اين نشان مي دهد كه چقدر جبهه‌ي باطل آسيب پذير است.
4-و آخرين پيام عاشورا پيامي بسيار عمقي است.اين پيام لزوم انسان به بصيرت را گوشزد مي كند و مي گويد كه انسان در زمان خود آنقدر بايد بصيرت داشته باشد كه قدرت تجزيه و تحليل وقايع-حداقل-زمان خود را داشته باشد.فكر مي كنيد كساني كه به سپاه يزيد پيوستند الكي بوده؟نه!هر نفر از افراد سپاه يزيد براي حضور خود در سپاه دليل داشته است.اما دليل داريم تا دليل.اين نشاندهنده‌ي نبود بصيرت در افراد است.

ان شاء الله بتوانيم با استعانت از درگاه احديت و با كمك اباعبدالله الحسين(عليه السلام)تمامي اين پيام ها را در سال جديد درك كرده و عمل نماييم.

ان شاء الله

070.gif

پايان بخش پنجم

/ 12 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

سلام اخوی. اعظم الله اجورنا. زحمت کشيده بوديد و در سايت مسجد هم پيام داده بوديد. پيام شما را روی قسمت ارتباط با مسجد درج کرده اند. فعلا ياعلی. التماس دعا.

mojtaba

سلام. دوست عزيز وبلاگ هم مثل افکارت زيبا است موفق باشيد. يا حق.

reyhaneh

سلام خسته نباشيد....

یحیی

سلام. خوشا جانی که جانانش حسينه* خوشا دردی که درمانش حسينه* اين طالب بدم المقتول بکربلا؟* خدا خيرتون بده! اگه دوست داشتيد لوگوی ما رو بديد خوشحال ميشيم و ضمنا دعا يادتون نره. ضمنا انشائ الله سال جديد سال خوبی برای همه منتظرين حضرت باشه.

meisam

سلام حسن جان . عيدت مبارك . من هم آپديتم . يا علي .

کیان

سلام عيدتون مبارک وبلاگ عالی دراريد ادامه بديد به من هم سر بزن

saied

با سلام . به نظر من وبلاگ شما رو به ضعف است نسبت به دو ماه پيش پسرفت داشته ايد .خداحافظ

mobina

سلام. تحليل جالبي بود. اميدوارم در رسالتي که به دوش گرفتيد هر روز موفقتر باشيد و در صراط مستقيم استوارتر مانيد. در پناه او.

عطش زار

سلام بفرمایید چای هیئت مارا هم نوش جان کنید تبرک است