ياران چه غريبانه...

سلام؛

زمزمه‌ي خاطرات سال هاي نه چندان دور و سادگي طرح هايي كه از آن پديد آمده است،در ميان هياهوي اين روزگار،نا آشنا به نظر مي رسد؛ از جنس ناآشنايي همه‌ي چيزهايي كه حالا در حد يك سايه كم رنگند؛براي ما كه به خيرگي عادت كرده ايم...

006-larg.jpg

اين هفته را هفته‌ي ميثاق با شهدا بناميم پر بيراه نرفتيم...
پنج شنبه 1/20 --> شهادت شهيد مرتضي آويني
جمعه 1/21 --> شهادت امير سپهبد علي صياد شيرازي و تشييع پيكر پاك 350 شهيد

سبكبالان خراميدند و رفتند.......

761.jpg

و اينك آخرين فصل از ويژه نامه‌ي عشق...

بخش هشتم:

عنصر امر به معروف و نهي از منكر

يكي از عوامل مهم قيام عاشورا،امر به معروف و نهي از منكر است و به موجب همين عامل است كه اين نهضت ماندگار شده است.همانطور كه مي دانيد قيام عاشورا سه عامل اصلي داشت:يكي دعوت مردم كوفه،دومي بيعت و سومي امر به معروف و نهي از منكر.
هر كدام از اين عوامل به جاي خود اهميت دارند و قابل بحث اند.اما عامل سوم با ديگر عوامل فرق مي كند.اين عامل بود كه امام حسين(عليه السلام) را به ميدان قيام و مبارزه عليه كفر كشاند و حماسه‌ي عاشورا را ثبت كرد.
امر به معروف و نهي از منكر در اسلام جايگاه والايي دارد و جزو فروعات دين محسوب مي گردد.درباره‌ي اين موضوع احكام زيادي صادر شده و سئوالات زيادي مطرح است.اما بيشتر اين موضوع به تصميم گيري عقل در مواقعي كه لازم به امر به معروف و يا نهي از منكر است مي انجامد و براي همين ما نيز بيش از اين روي اين بحث دقيق نشده و فقط پيرامون انواع آن مطلب كوتاهي را بيان مي نماييم.
اولين مرحله‌ي امر به معروف و نهي از منكر،مرحله‌ي هجر و اعراض است.يعني اگر بر فرض دوست صميمي شما مرتكب گناهي شد شما از صميميت قبلي بكاهيد تا او متوجه انحرافش بشود.اما باز اينجا بيشترين نقش را-همانطور كه عرض كردم-عقل بازي مي كند.شايد شرايطي فراهم گردد كه قطع رابطه باعث بيشتر شدن گناهان براي فرد گردد!!
مرحله‌ي دوم،مرحله‌ي زبان است.يعني فرد با زبان خود-زبان صميمي يا اعتراض آميز-اعتراض خود را نسبت به عمل منكر اعلام كند و يا اينكه افرادي را به معروف دعوت نمايد.
مرحله‌ي سوم،مرحله‌ي عمل است.وارد عمل شدن مختلف است.تنها زور گفتن و به قول خودماني كتك كاري نيست-در صورتي كه اين مورد را هم شامل مي شود-اما انسان نبايد اشتباه كند و خيال كند كه همه‌ي موارد سختگيري و خشونت است.
امر به معروف و نهي از منكر مي تواند مستقيم باشد يا غير مستقيم!يعني فرد مي تواند مستقيما موضوعي را نهي كند يا امر كند يا اينكه با مثال و تشبيه و استعاره به طور غير مستقيم منظور خود را بفهماند كه بي شك روش غير مستقيم احتمال بيشتري براي تأثير دارد.
و در آخر بحث باز تأكيد مي شود كه امر به معروف و نهي از منكر حالت هايي دارد و در آن بايد مقتضيات زمان را هم لحاظ كرد.

و السلام عليكم

پايان بخش هشتم

پايان ويژه نامه‌ي محرم 82-83

/ 8 نظر / 21 بازدید
دلارام

واقعا خسته نباشي اخوي. ويژه نامه بسيار خوبي بود

خيبرشكن

اربعين آمد ؛ دلم را غم گرفت.. بهر زينب عالمي ماتم گرفت** سوز اهل آسمان آيد بگوش.. ناله صاحب زمان آيد بگوش.. التماس دعا

راوی فتح

دامن دريای عشق، تا که صدف‌پرور است ... صيرفيان را چه باک، گر گهری می‌رود ... يادشان گرامی.

عليرضا

سلام اخوی. اعظم الله اجورنا. خداوند انشاءالله اجر جزيل به شما عنايت فرمايد. قبلا ذکر ايام هفته در وبلاگ موجود بود ولی الان نيست! اگر صلاح می دانيد مجددا قرار دهيد. ياعلی، التماس دعا.

7 ta *

ياس بوی مهربانی مي دهد عطر دوران جوانی می دهد................

يوسف

سلام . اعظم الله اجورکم و اجورنا فی مصيبه الحسين .. من هم يه اخطار امنيتی تو وبلاگم دارم براتون .. ..