سيب خوشبو(۷)

بسم الله

گویی امام حسن(علیه السلام)می دانست که روز وصال و رهایی از این دنیای دون،28 صفر است.آری!او می دانست که این روز را روزه داشت.

جعده،دختر اشعث،توسط معاویه مامور شده بود که شوهرش را بکشد!100 هزار درهم گرفته بود و از معاویه قول گرفته بود که بعد از حسن(علیه السلام)همسر یزید خواهد شد.این پلید زهر را در آب یا شیری که برای افطار حضرت آورده بود ریخت.

هنگام افطار بود.امام با خوردن خرما،روزه ی خود را باز کردند و پس از نوشیدن شیر دستان خود را بالا بردند و گفتند:«اي دشمن خدا!مرا كشتي؛خدايت ترا بكشد.به خدا قسم پس از مرگ من،كسي بهتر از من نخواهي يافت.او تو را فريب داده است.خداوند او و تو را خوار گرداند.»اینقدر سم مهلک بود که بلافاصله امام در بستر رفتند.

عمر بن اسحاق می گوید:در محضر امام بودم.آن حضرت فرمود:«مرا بارها زهر دادند.ولی هیچ گاه مانند این بار نبود.همانا پاره ای از جگرم افتاد.»جناده،از دوستان خالص و یاران با وفای امام بالای سر امام حاضر شد.وقتی حال امام را دگرگون دید عرض کرد:«چرا معالجه نکنی؟»اما امام مظلومانه پاسخ گفت:«مرگ را به چه چيز می توان معالجه كرد؟اين فرموده‌ی رسول خدا(صلي الله عليه و آله)است كه ما را خبر داد كه براي او 12 خليفه و امام خواهد بود كه 11 نفر آن از نسل فاطمه اند و همگان به زهر يا به تيغ كشته خواهند شد.»

اما آن طرف این غم نامه،جعده است.او پس از انجام ماموریت شوم خود نزد معاویه رفت و گفت:«مرا همسر یزید گردان[و عهد خود را وفا کن].»معاویه در پاسخ به او گفت:«از این جا دور شو!زنی که شایستگی همسری برای حسن بن علی[علیه السلام]را نداشته باشد،شایسته ی همسری با پسرم یزید نخواهد بود.»

و حال وقت عشق بازی با برادر است...حسین(علیه السلام)بيتابی می كند؛امام او را در كنار خود می نشاند و وصايا را يك يك گوشزد مي نمايد:«برادرم...حسينم...نكند احسان به اهل و خانواده را فراموش كنی...از اين پس تو سرپرست آنان هستی...مرا در كنار قبر جدم رسول خدا(صلي الله عليه و آله)دفن كن،اما اگر مخالفت كردند مبادا خونی در پاي تابوتم ريخته شود...مرا به بقيع ببر.»حسين(عليه السلام)پرسيد:«اي برادر!حالت را چگونه مي يابي؟»امام پاسخ گفت:«خود را در نخستين روز زندگی در آن سرای می يابم و آخرين روز از حياتم در اين دنيا!و بر پدر و مادر و جدم وارد می شوم.»

امام حسن(علیه السلام)دست حسين(عليه السلام) را در دست گرفت و فرمود:«برادرم!هر آن گاه كه فشار دهم بدان كه از غم های اين دنيا راحت شدم و به سرای ابدی شتافتم.»و بعد از ساعتی مشغول ذكر و دعا و تلاوت قرآن شد و از معشوق عهد گرفت كه او را تا آخرين لحظات همدم باشد.

ناگهان دستان حسين فشرده شد...وای...ای وای...خواهرم زينب بيا...

تسلیت باد

ادامه دارد...

مشق شب:به نظر تو چقدر ما شبیه مردم آن زمان مدینه ایم؟

خدایا خسته ام از این شهر و دیار *** که بین کوچه اش خزان دیدم بهار
مگر زهر عاقبت بشوید از نظر *** حدیث سینه و هجوم میخ در

حمید فرجی

/ 46 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آق بابا

سلام ودرودخدادرلحظه لحظه هاي خلقت وحيات بربزرگ بانوي هردوعالم حضرت زهراي اطهر(سلام الله عليها)برپدر بزرگوار،همسر وفرزندان مطهر ومعصومشان باد.عيدالزهرا(سلام الله عليها)برشما وخانواده ارجمندتان مبارك وهمواره سلامت وعزت رفیق راهتان باد

غریبه

سلام کجایی دلم تنگ شد نکنه توهم آره

گل سرخ

* “ Up date shod " www.payam-e-gol.blogfa.com “ // *ترسم آخر که شب ِ هجر ِ تو پایان نرسد* // *ما که بی یاد تو ای دوست نباشیم دمی ... حیف باشد که دلت بی خبر از ما باشد* *منتظر حضور پر مهرتان هستیم* *

علي شــــــــــــــــــــــــــايق

سلام// دوست گرامی پس از مدتها دوباره برگشتم و اومدم البته اومدی که خيلی بوی رفتن ميده اما دلم برای شما تنگ شده بود اومدم بگم من هنوز زنده ام يه سری بزنين بابا// ياحق امام حسن مجتبی عليه السلام پشتيبانتون

خاطراتچی

جالب بود ببخشيد چند وقت سرم شلوغ بود نتونستم سر بزنم

سيد صادق قاضي

باید برای دیدنت بی تاب باشم روزی که می آیی مبادا خواب باشم سلام به شما دوست عزیز انشاالله امسال آخرین سالی است که در غیابش امامتش را جشن می گیریم حسن جون ديگه بايد بيايم برات دعوت نامه بياريم تا به ما سر بزنی

سيد صادق قاضي

باید برای دیدنت بی تاب باشم روزی که می آیی مبادا خواب باشم سلام به شما دوست عزیز انشاالله امسال آخرین سالی است که در غیابش امامتش را جشن می گیریم

مهدي

سلام دوست عزیز ... ممنون که به وبلاگم سر زدید .. یه مقاله جدید گاشتمتوی وبلاگ دوست داشتید سر بزنید اطلاعات عمومی خودتونو زیاد کنید ***** ای واژه های مهربان! چگونه می خواهید شعف دل را واگویه کنید؟ مهربان ترین فرشته خاکی می آید و دل کائنات نزدیک است از شوق قالب تهی کند. او از حق آمده و به حق برانگیخته شده است. ابتدا و انتهایش رنگ خدایی دارد. آفتاب جهان فروز و عالم تاب توحید است که برف ظلم را آب می کند و نوید بهار می دهد. قلب عالم امکان است. جریده هستی است. افلاکی ترین فرشته خاکی است. پادشاه لولاک است. مصطفی است. برگزیده حق است. نامش بلند و دینش پاینده! خجسته میلاد برگزیده ترین رسول آسمانی و نوید بخش آزادی جاودانی، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و اله مبارک باد.

ریحانه

سلام .ببخشید از اینکه سرم شلوغ بود و دیر آمدم .اما به مناسبت این عید خجسته با ارادتی خالصانه به اینجا،برای تبریک آمدم .امیدوارم تمام روزهای امسال مثل این شب زیبا برایتان پربرکت باشد.

رفيق

عالی پر محتوا وزيبا موفق باشی يا علی