دو صد گفته چون نيم کردار نيست

...و آيا بيم آن مي رفت كه بم به تلي از خاك تبديل شود؟

و اكنون بم و ديگر هيچ

مطمئناً اگر جواب مثبت بود ديگر 30 هزار كشته بر جاي نمي ماند...فاجعه‌اي ملّي بود اما مردم آن را به حماسه اي مردمي تبديل كردند.كمك هاي بي دريغ مردمي مرهمي بود بر درد بي درمان هموطنان بمي!و توانست تا حدي آن ها را آرام كند...

دست مريزاد

اما سايت هاي خبري از جمله بي.بي.سي فارسي و سي.ان.ان اشاره‌ي وسيعي به كمك هاي مردمي نكرده و دائماً كمك هاي كشور هاي مختلف از جمله آمريكا را به ميان مي كشد و دائماً بحث سوء مديريت را مطرح مي كنند.اما عمق فاجعه به قدري بود كه اگر اين اتفاق در هر كشوري مي افتاد بهتر از اين نمي توانست عمل كند.البته در هر واقعه‌اي يك سري افراد به عنوان اِشكال تراش هستند كه اجتناب ناپذيرند.در خود ايران و يا تهران هم شايد شما با اين نوع افراد برخورد كرده باشيد.به هر حال آن چيزي كه همه مي گويند در دو يا سه روز اول مشكلات مديريتي وجود داشته است اما بعد از دو يا سه روز بم و روستاهاي اطراف منطقه بندي شدند و به 20 منطقه تقسيم شدند كه خود بمي ها هم از اين منطقه بندي راضي بودند.

از اقدامات مهم ديگر دسته بندي بيماران به سه دسته‌ي سبز،زرد و قرمز است.مجروحين داراي وضعيت سبز به طور سرپايي در محل مداوا مي شود، مجروحين داراي وضعيت زرد در بيمارستان هاي بم درمان مي شوند اما مجروحين داراي وضعيت قرمز به ساير شهرها انتقال داده مي شوند تا مورد مداوا قرار گيرند.

اما مسأله‌ي مهم ديگر مسأله اي است كه شايد زياد در مورد آن نشنيده باشيد و آن هم اين است كه آمريكا و متحدانش سعي بر اين دارند كه به قول معروف از آب گل آلود ماهي بگيرند و چون ايران هواپيماهاي ارسالي از ايالات متحده را پذيرفته است،مي خواهند رابطه هاي آمريكا و ايران را از سر بگيرند.اما آقاي خاتمي رياست جمهور در اين باره،ضمن استقبال از كمك ايالات متحده تاكيد داشتند كه اين اقدام ارتباطي با مسايل سياسي ندارد.

«غرب و شرق تا شما را از هويت اسلامي تان-به خيال خام خودشان-بيرون نبرند آرام نخواهند نشست.نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شويد و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور.هميشه با بصيرت و چشماني باز به دشمنان خيره شويد و آنان را آرام نگذاريد كه اگر آرام نگذاريد،لحظه اي آرامتان نمي گذارند.»

صحيفه‌ي نور،ج21،ص109

اما تا اين حد هم فاجعه‌ي بم آب روان و شفاف رودخانه‌ي نظام جمهوري اسلامي و مردم خوبمان را گل آلود نكرده است.

و از پيامد هاي مهم ديگر اين فاجعه كه مي تواند يك كتاب سترگ بينش اسلامي و خدايي براي ما باشد اين است كه يك پيرمرد 80 ساله و يك كودك شش ماهه و سه نفر ديگر پس از پنج روز به خواست خداوند متعال زنده از زير آوار بيرون آورده شده اند كه حال عمومي آن ها خوب گزارش شده است.

هم چنين در عرصه‌ي سياست روز گذشته اعلام شد كه پاكستان به يك هواپيماي ترابري نظامي هند حامل كمك هاي بشردوستانه براي زلزله زدگان بم اجازه داده است در مسير پرواز به ايران، از فراز خاك آن كشور عبور كند.اين نخستين بار در دو سال اخير است كه پاكستان چنين اجازه اي را به هند مي دهد.

20031227120945eq203.jpg

اما از هر چه بتوان گذشت از سيل عظيم كمك هاي مردمي نمي توان چشم پوشي كرد...مردم مهربان ايراني...

و هم چنين كمك هاي انسان دوستانه‌ي كشور هاي ديگر هم در سال نو ميلادي جداً قابل تقدير است.

و از خداوند مي خواهيم كه به همه‌ي ما عقل سليم عنايت بفرمايد تا هيچ وقت علت را جاي معلول و معلول را جاي علت نگيريم و اعتقاداتمان را بر اساس منطق بنا نهيم نه بر اساس موهومات!

/ 9 نظر / 14 بازدید
عليرضا

با سلام. خدا را شکر خود مستر بوش نيز نظر آقای خاتمی را داشته است. (البته نمی دانم بعد از حرف آقای خاتمی بوده و يا قبل از آن؟) بهرحال پناه می بريم به خدا از عذاب الهی! خدا را شکر می کنم چون در اين مورد ملت ايران نشان داد که هنوز ايرانی هستند و حس انسان دوستی اين مردم در تمام دنيا تک است. ياعلی

عليرضا

با سلام. ولادت با سعادت امام رضا (ع) را تبريک عرض می نمايم. ياعلی

hoseyn

با سلام از وبلاگ ديدن شد خيلی خوب اميدوارم موفق باشيد.بعضی منابع خبری موثق اعلام داشته اند ميخواهيد يک بخش اخبار کامپيوتر راه بياندازيد درست است يا نه؟؟؟ در ضمن در مورد شبکه های خبری کمی بی انصافی کرديد من اخبار آنها را پی گيری ميکنم و پوشش خبری خوبی دارند . اميدوارم از انتقاد من ناراحت نشويد.

دلارام

اي آقا چي كار كنيم كه اونا توي باطل خودشون استوارترند تا ما توي حق خودمون

مسافر ثانيه ها

سلام ممنون که کلبه حقيرم را قابل دونستيد...اگر اجازه بدهيد شما را لينک بدهم...اگر قابل دونستی آدرس لوگوی من هم در وبلاگ هست اما چون کليک راست غير فعاله بايد زحمت بکشيد و بنويسيد....ممنونم....يا حق....

Downloader

بهترين سايت دانلود برای ايرانيها ===> http://www.irandownloads.com ....خيلی جالبه وبلاگت

شب باراني

سلام وبلاگ زيبايی داری به من هم سر بزن موفق باشی

reyhaneh

باسلام از وبلاگتان ديدن كردم خيلي جالب وخوب بود فقط مطلب هاي جديد اين دفعه كم بود باتشكر يا علي مدد

مجيد

حسن جان سلام... باتری قلبت چطوره؟!! اولا: ايميل هات مرتب می رسه. ممنون. البته ايميلم عوض شده... ثانيا: از لینکت ممنون اما مثل اينکه آدرس رو اشتباه تایپ کرده اي... ثالثا: من برگشتم...منتظرم. يا حق!!