سيب خوشبو(۹)

بسم الله

بررسی بسیار اجمالی دلایل صلح امام حسن(علیه السلام) - قسمت دوم(آخر)

3-صلح به معنای آتش بس...

وقتی یک فرمانده ی جنگ از نظر نیروهای رزمنده در شرایط سختی قرار گرفت،در برابر او یکی از این سه راه وجود دارد:
1-ادامه ی جنگ
2-تسلیم دشمن شدن و ترک صحنه
3-پذیرش آتش بس مشروط به شرط

امام حسن(ع)،در مورد راه اول به خاطر پراکندگی نیروها به بن بست رسید زیرا انتخاب چنان راهی نابودی کامل به همراه داشت.انتخاب راه دوم نیز با رسالت و بینش امام سازگار نبود.به ناچار ایشان راه سوم را برگزیدند و پیشنهاد دشمن را پذیرفتند.

4-توجه به سیاست داخلی و خارجی

سیاست خارجی:اسناد و شواهدی که در دست است نشان می دهد که دشمن خارجی شکست خورده و زخم دیده از جانب اسلام،یعنی ابر قدرت روم شرقی(در آن زمان)در انتظار فرصت بود تا با یک شبیخون وسیع مسلمانان را غافلگیر کند.با توجه به رسالت امام که حفظ اسلام است و با لحاظ کردن تعداد نیروها،اهمیت و ضرورت صلح بیش تر بارز می گردد.
سیاست داخلی:سپاه امام حسن(ع)از چند دسته تشکیل شده بودند:
1-شیعیان راستین/2-خوارج/3-گروه پیرو رییس قبیله ی خود/4-گروه دستخوش شک و تردید/5-گروه طماع که در انتظار کسب غنایم بودند

در میان این گروه ها تنها به گروه اول اطمینان بود.ولی تعداد این گروه به قدری اندک بود که یارای مقابله با سپاه معاویه را نداشت.به علاوه طولانی شدن جنگ صفین در زمان خلافت امیر المومنین علی(ع)و قبل از آن،چنگ های جمل و نهروان،سپاه عراق را خسته کرده بود.آن ها روحیه ی جنگ نداشتند.

صلح امام حسن(ع)و قیام امام حسین(ع)؛این تناقض نیست؟

در این جا این سئوال مطرح می گردد که چه طور امام حسین(ع)با وجود یاران اندک قیام کرد اما امام حسن(ع)صلح اختیار کرد؟

پاسخ را در چند محور به طور خلاصه مطرح می کنیم:
1-امام حسین(ع)در زمان صلح در کنار برادرش حاضر بود و بدون شک او را امام معصوم می دانست و نه تنها با موضع گیری های برادر مخالفت نکرد بلکه همواره مطیع او بود.
2-پس از شهادت امام حسن(ع)که در سال 50 هـ.ق رخ داد امام حسین(ع)مدت 10 سال در عصر خلافت معاویه،سیاست صلح را کنار نگذاشت و هیچ گاه به قیام مسلحانه با معاویه دست نزد.پر واضح است که اگر صلح امام حسن(ع)مورد قبول برادر کوچکش نبود امام حسین(ع)علیه معاویه قیام می کرد.
3-معاویه دو رو و منافق بود.او همیشه تظاهر به اسلام می کرد و در صورتی که امام حسن(ع)مانند برادرش قیام می کرد به جز از دست دادن یارانش و خود و گمراه نمودن اسلام هیچ سودی نمی برد.اما یزید علنا اصول اسلام را نفی می کرد.علنا شراب خواری و شهوت رانی می نمود و با وقاحت تمام به مقدسات توهین می کرد.مردم در قیام امام حسین(ع)با یزید می دانستند که جنگ امام برای حفظ اسلام است اما در زمان امام حسن(ع)عکس بود.
4-امام حسن(ع)صلح را -همان طور که گذشت-مشروط به شرایطی قبول کرد اما یزید به امام حسین(ع)صلحی پیشنهاد نکرد.بلکه با کمال گستاخی برای ولید بن عتبه،فرماندار مدینه نوشت:«از حسین بن علی[علیه السلام]بیعت[بدون قید و شرط]بگیر و گرنه به او مهلت نده.»با این شرایط امام حسین(ع)می دانست که قیام او بیدار کننده ی مردم است.همانند صلح امام حسن(ع).

ادامه دارد...

مشق شب:امام زمان(عج)یار این جوری نمی خواهد...

امام حسن(ع):

به اعتقادم،سوگند به خدا معاویه برای من بهتر از این یاران است.این ها می پندارند شیعه ی من هستند ولی در طلب قتل من بوده و اموال و لباس و فرش زیر پای مرا غارت می کنند.

احتجاج طبرسی،ج2،ص10

با تشکر از تمامی دوستانی که نظر دادند:

وبلاگ فرزند صالح -- وبلاگ یک دنیا پدر -- وبلاگ نجوای شاکی -- وبلاگ آیین بهشت

/ 23 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهراوه من

سلام...خوبی داداش ..مطلب کامل خوندم....استفاده کرديم.مثل هميشه مفيد بود...موفق پيروز و سربلند باشيد...يا حق

حمید داودآبادی

کتاب «دفاع‌مقدس در اينترنت» دربرگیرنده نشانی کلیه سایت ها و وبلاگ های مرتبط با موضوع دفاع مقدس و ضد صهیونیستی، منتشر شد. کلیه عزیزان برای تهیه کتاب می توانند با تلفن 66405083 - 021 تماس بگیرند. کتاب برای کلیه دارندگان وبلاگ ها و سایت هایی که نامشان در کتاب می باشد، «نصف قیمت» یعنی 1000 تومان تقدیم می گردد و به خریدهای بالای 10 جلد هم 25% تخفیف داده می شود. دوستانی که از شهرستان ها درخواست کتاب را دارند، می توانند مبلغ دوهزارتومان (000/20 ریال) قیمت کتاب را به شماره حساب 8023327 نزد بانک ملت شعبه چهارراه تیر خیابان لبافی نژاد به نام حمید داودآبادی واریز کرده و رسید آن را به نشانی : تهران - صندوق پستی 114 - 17445 ارسال کنند تا کتاب با پست پیشتاز برایشان ارسال گردد. کلیه هزینه ارسال نیز برعهده ما می باشد. امید دارم شهدا این کمترین کار را از ما قبول فرمایند. مشتاق دیدار شما: در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 66405083 - 021 تماس بگیرید و یا با نشانی تهران - صندوق پستی 114 - 17445 مکاتبه نمایید. خوشحال می شوم که به اطلاعتان برسانم وبلاگ شما نیز در این کتاب معرفی شده اس

حسين

سلام وبلاگ شما هم زيبا هست. مطالب زيبای داری مي نويسيد.خسته نباشيد دوست گرامی موفق باشيد.

زهرا

خدا کند که دفتر زندگیمان را جلد کرده باشیم وبدانیم دنیا چرک نویسی بیش نیست. خوبیهایتان را سپاس وعظمتتان را تعظیم //سلام عزیز/وبلاگ کیمیای ناب با زنگ آخر آپ شد/منتظر حضور شما مهربون هستم/موفق باشید

محمود

حسن جان سلام عليکم ورحمه الله شرمنده فرموديد ! از کجا منو پیدا کردید ؟ شما با این حالتون !

غريبه

مشق شبتو صد بار بخونو بنويس چون ...!!! برات لازمه به ديگران يادآوری نکن

م

سلام وخسته نباشید. ایشالله که خوب هستید. من شرمنده ..درسته کامنت ندادم ولی از مطالب مثل همیشه استفاده کردم.ومشق شبا رم همرو نوشتم . در ضمن زنده بودن که مهم نیس .مهم سلامتیه.. راستی زیارت قبول .. التماس دعا. یا حق.

دلارام

سلام. حرف غريبه رو گوش ندی ها. من می شناسمت رهرويی.

عليرضا

با سلام ممنونم که ردپایی از خودت تو وبلاگم گذاشتی. باز هم بیا ...... منتظر نظرات ارزشمندتون هستم. یا حق.