سيب خوشبو(۸)

بسم الله

بررسی بسیار اجمالی دلایل صلح امام حسن(علیه السلام) - قسمت اول

صلح امام حسن(علیه السلام)،مسئله ای بوده که همیشه مورد سئوال و شبهه قرار می گرفته است.سئوال هایی از این قبیل که چرا با این که امام می دانست معاویه از طاغوت های ستمگر بوده است با وی صلح نموده یا این که چرا امام حسین(علیه السلام)با یزید صلح نکرد اما امام حسن(علیه السلام)با معاویه صلح نمود.هم چنین بعضی از مورخین و تحلیل گران در بین تحلیل های خود آیات و روایاتی را دال بر نهی شدن سازش با طاغوت می آورند.

بحث های زیادی حول این واقعه ی تاریخی که در 25 ربیع الاول سال 41 هـ.ق اتفاق افتاده است انجام گرفته است.در این جا خلاصه ای از مباحث مطروحه آورده می شود.به امید آن که این اختصار و اجمال اولا خوانندگان را قانع کند و ثانیا محرک این شود که خوانندگان محترم به مطالعه ی بیش تر در این مقوله بپردازند.1

1-فرق بین صلح و سازش

در آغاز،باید به این مطلب توجه کرد که صلح اسلامی با سازش تفاوت بسیار دارد.سازش به معنی یک نوع مداهنه و مجامله و دورویی کردن و چاپلوسی است.اما صلح اسلامی که امام حسن(علیه السلام)آن را پذیرفت هرگز به معنی سازش نبود.بلکه چون صلح حدیبیه ی پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله)با مشرکان مکه،بر اساس شرایطی بود که موجب حفظ نیروها و کسب امتیاز می گردید.
با توجه به زندگی و چگونگی برخوردهای امام حسن(علیه السلام)با معاویه و اصحابش در زمان صلح می توان فهمید که امام،هیچ گاه در مقابل معاویه سازش و کرنش نکرده است و مواضع اتخاذ شده در مواقع مختلف نشان گر آن است که در هیچ مصداقی امام حسن(علیه السلام)با معاویه سازش نکرده است.

2-صلح بی قید و شرط؟

آن صلحی که به معنی تسلیم بی قید و شرط باشد و انسان خود را به نام صلح،مطیع زورمندان کند صلح بسیار زشتی است.چه بسا با انجام صلح بدون هیچ قید و شرط،خسارات وارد شده به فرد بیش تر از زمان جنگ باشد.
همان طور که می دانید امام حسن(علیه السلام)،پذیرش صلح را مشروط به 4 شرط دانست که در قسمت های قبلی ذکر شده است؛گر چه این 4 شرط هیچ کدام از طرف معاویه اجرا نشد.

ادامه دارد...

1-مراجعه کنید به:صلح امام حسن(علیه السلام)،نرمش قهرمانانه ی تاریخ-نوشته ی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای
نگاهی بر زندگی امام حسن(علیه السلام)-نوشته ی محمد محمدی ری شهری

مشق شب:شما شک دارید؟

پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله)با اشاره به امام حسن(علیه السلام)فرمودند:

همانا این پسرم آقاست.گویی خداوند به وسیله ی او،صلح را بین دو گروه از مسلمانان برقرار می سازد.

اعلام الوری،ص210

ببخشید!یک لحظه

گروه فرمانروایان عالِم،در سایت پردیس من به راه افتاد.اگر دوست داشتید عضو شوید و بحث و گفت و گو کنید.ان شاءالله حداکثر تا یک ماه دیگر سایتش هم راه می افتد.برای دیدن این گروه این جا را کلیک کنید.

با تشکر از تمامی دوستانی که نظر دادند:

دلم گرفت ای هم نفس -- غالبون -- آق بابا -- صلیب نقره ای -- بچه های آسمان توضیح:آقا میثم تبریک می گم قهرمانی تیم ات رو! -- یک گاز از سیب سرخ عشق -- سید و سایتش -- هیئت محبان الرض(علیه السلام) -- کامپیوتر و اینترنت -- خاطراتچی -- طلبه ای از نسل سوم -- الفاتح -- مهراوه ی من -- مچول کوچول -- بی نام و نشان -- لبخند ماه -- درد... -- تنها برای همیشه -- یک دنیا پدر -- سلام توضیح:خودتی! -- نجوای شاکی -- سرزمین نور -- پیام گل سرخ -- گنجینه ی نور -- چند روز تا ازدواج سید توضیح:آقا یکی پیدا نشد به ما بگه این سید کیه؟ -- صبای فاطر -- موووووبایل -- یک مخالف احمدی نژاد توضیح:آقای مخالف احمدی نژاد!از انتقادت ممنون.کاشکی یه آی دی یا ایمیلی از خودت می گذاشتی.انتقادت رو هم تا حدی قبول دارم.حق با توئه1

1-این مخالف محترم در کامنتشون این گونه نوشته بودند:...این خفن موضوعات که تا فیها خالدون بعضی ها رو سوزوند!!!!!!!!
در وبلاگی که به نام مقدس کريم اهل بيت مزين است از اخلاق به دور است که از اين الفاظ بی ادبانه استفاده شود می توانيد بگوييد موضوعاتی که به ذائقه بعضی ها خوش نمی آيد !مگر اينکه بخواهيد به يک پستی هرچند کوچک در اين دستگاه برسيد !

/ 6 نظر / 16 بازدید
مــشکـو ة

سلام عليکم صلح و سازش .. بله متفاوته واقعا ...... شکی نيست که اسلام دين سازش با دشمنان نيست التماس دعا

نجواي شاكي

سلام عليکم........بابا يه گوسفندی چيزی واس اين وبلاگت بايد قربونی کنم بالاخره با هزاران عشوه باز نموده شدهمونکه ملت ميگن رضايت وداداین اقاست یعنی چی اینجا؟<<همانا این پسرم آقاست.گویی خداوند به وسیله ی او،صلح را بین دو گروه از مسلمانان برقرار می سازد.>>...موفق باشی همیشه یاعلی

سیب

به نام او سلام خيلی خوشحالم که با وبلاگ خوبتون آشنا شدم مطالبتون هم عاليه اجازه هست وبلاگتون رو لينک بدم؟ بازم ميام يا علی

*ققنوس خیس !*

سلام ..... خیلی ممنون ... دلیلش این بوده که احساس می کنم به فکر کردن و تنهایی احتیاج دارم ! موفق باشی

سیب

به نام او سلام شما که هنوز آپ نکردی..خوشحال شدم خبرنامه رو ديدم...... راستی عطر يه سيب خوشبو تو وبلاگ ما پيچيده يا علی